en-Kopec Vysoká, letohrádek Belvedér - 12 km, auto

23/04/2020

Kaple svatého Jana Křtitele, letohrádek Belvedér a telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou na kopci Vysoká u Suchdola u Kutné Hory.

Na kopci Vysoká (471 m.n.m.), jež se zvedá východně nad stejnojmennou obcí nechal v roce 1697 až 1698 hrabě František Antonín Špork postavit kapli svatého Jana Křtitele a letohrádek. Kaple i letohrádek byly zničeny požárem v roce 1834. Z kaple se dochovala pouze část obvodových zdí a sklepní prostory. Nedaleko zříceniny kaple jež je volně přístupná byla v roce 2001 postavena telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou.

Rozhledna na nejvyšším kopci středního Polabí, Vysoké (471 m n. m.), stojí od roku 2001. Je vysoká 40 metrů a slouží zároveň jako telekomunikační věž. Rozhledna je přístupná za dobrého počasí po celý rok o víkendech, v červenci a srpnu dokonce denně mimo pondělí od 11.00 do 18.00.

Na její vrchol vede točité schodiště a z plošiny, která je stejně jako konstrukce celé věže ocelová, je za dobré viditelnosti vynikající rozhled po celém středním a východním Polabí (Nymburk, Poděbrady, Pardubice, Hradec Králové, tok Labe), viditelné jsou i Krkonoše, Ještěd, České středohoří s Milešovkou, Říp, Bezděz, Ralsko, dále pražské vysílače na Petříně a na Žižkově, Železné hory se zříceninou hradu Lichnice, Chotěbořsko a Posázaví.

Doporučujeme navštívit též věž kostela sv. Petra a Pavla v nedaleké Čáslavi, ze které je rovněž nádherný výhled. Pokud budete mít dalekohled, váš zážitek se umocní. K rozhledně dojedete autem po polní cestě z obce Miskovice, která leží na silnici I/2 Kutná Hora - Praha.