"U Starého rybníka" ve Zbraslavicích
Menu
Rezervace
Kontakt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
U Starého rybníka, Zbraslavice
Rekreační a sportovní středisko
Rychlý kontakt:

Info, rezervace, objednávky:
Tel.: 777 123 405
E-mail: zbraslavice@sicco.cz

Recepce areálu:
Tel.: 734 259 343
Zbraslavice 255
285 21 Zbraslavice

Tvrz Malešov - 11 km, vlak

Publikováno: 1.1.2000 000 9:00 | Tip na výlet
Seznam všech článků sekce

Areál hospodářského dvora se zachovalou gotickou věžovitou tvrzí a empírovým zámečkem na skalním ostrohu nad rybníkem v západní části vsi. V současné době není otevřena pro veřejnost.

Tvrz se je od roku 2002 v rukou soukromého majitele. Od stejného roku probíhá její rekontrukce ve spolupráci se sdružením Korouhev měštěnínů staropražských, pořádají se zde kulturní akce v historickém duchu, tvrz je v rámci těchto akcí otvírána veřejnosti. V případě zájmu o exkurzi či návštěvu tvrze je možno se obrátit na ondrej@malesov.cz.

2 km jižně po modré značce se dostaneme k rybníku Prosík - dějiště bitvy u Malešova 7. 6. 1424, nalezneme zde kamenný reliéf s deskou. Roku 1303 zde uváděno sídlo, na němž na konci 14. století bohatá kutnohorská rodina Ruthardovců, později z Malešova, postavila věžovitou tvrz. Za husitských válek v majetku pánů z Křešic a poté z Římovic. V průběhu 15. a 16. Století se na tvrzi vystřídali páni z Hustiřan, zvÚjezda a Salavové z Lípy. V 18. století byla tvrz přestavěna na sýpku a dostala dnešní podobu. Na přelomu 18. a 19. století postaveny zámecké objekty na severním konci hospodářského dvora.

Z areálu tvrze zachována pětipatrová věž s gotickými okénky a v 1. patře zazděným vstupním portálem, dále zbytky pozdně gotického opevnění. Sdružená okna z doby přestavby, stejně jako střecha s lucernou. Na konci dvora po stranách směrem do náměstí přízemní zámecké objekty, v čele škola - empírová volná patrová budova z roku 1824.

© 2016 Sicco s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. Internetové stránky a SEO: IT products s.r.o.